Priežastys
Alkoholis tiesiogiai pažeidžia kepenis ir yra daugiau nei 30 proc. su kepenų ligomis susijusių mirčių priežastis. Alkoholis ir jo irimo produktai naikina kepenų ląsteles, sukeldami organo audinių surandėjimą (kepenų cirozę), kepenų uždegimą (alkoholinį hepatitą) bei kepenų ląstelių mutacijas, dėl kurių gali išsivystyti kepenų vėžys. Alkoholis taip pat yra pagrindinė pavojingos ligos – kepenų suriebėjimo – priežastis.
Gydytojai ir mokslininkai pažymi, kad nėra tokio dalyko, kaip saugus alkoholio kiekis, kuris nesukeltų kepenų pažeidimo. Vis dėlto, atsižvelgdami į objektyvų visuotinio alkoholio vartojimo paplitimo faktą, medicininės literatūros šaltiniai rekomenduoja šią minimaliai kenksmingą alkoholio suvartojimo normą: ne daugiau kaip vienetas alkoholinio gėrimo vienetas (taurelė stipraus gėrimo, taurė vyno, bokalas alaus) per dieną moterims ir ne daugiau kaip du vienetai vyrams.
Pagalba
Esant bet kokiam kepenų veiklos sutrikimui būtina nedelsiant visiškai nutraukti alkoholio vartojimą. Tai – pagrindinė sėkmingo išgijimo sąlyga. Atsisakius alkoholio, kepenų struktūra ir veikla palaipsniui atsistato. Kepenų atsistatymą galima pagreitinti augaliniais preparatais su ciberžolės ekstrakto kurkumino ir tikrojo margainio sėklų ekstrakto silimarino deriniu, kurio savybes sustiprina juodųjų pipirų ekstraktas-piperinas. Siekiant sumažinti alkoholio destrukcinį poveikį kepenims, net ir nedidelius alkoholio kiekius periodiškai vartojantiems asmenims (pavyzdžiui vartojantiems tik savaitgaliais), primygtinai patariama profilaktiškai vartoti maisto papildus, kurių sudėtyje esama hepoprotekcinį poveikį turinčių medžiagų: ciberžolės ekstrakto kurkumino, paprastųjų margainių sėklų ekstrakto – silimarino, bijūno šaknies, gysločio, dilgėlių, vaistinės medetkos ekstraktų..