Dažniausios kepenų ligos

By 2019-03-27 liepos 31st, 2019 Kepenų veiklos sutrikimai

Kepenų ligų grupė yra labai didelė ir įvairi, bet į aktualiausių pavojingųjų gretas galimas priskirti šį ketvertuką:

  • Kepenų cirozė. Nepagydomas lėtinis kepenų uždegimas, priverčiantis žūti kepenų ląsteles. Dėl to sutrinka organo gebėjimas atsinaujinti, sutrikdomos kepenų funkcijos, gali kilti gyvybei pavojingos komplikacijos. Įprastai kepenų cirozės atsiradimą lemia besaikis alkoholio vartojimas, taip pat liga gali išsivystyti sergant hepatitu B ir C. Tai – pirmaujanti kepenų persodinimo priežastis Europoje.
  • Virusinis hepatitas. Ligą gali sukelti keli skirtingi virusai, ir pagal tai hepatitas skirstomas į A, B ir C porūšius. Daugiausiai dėmesio šiuo metu skiriama hepatitui C, kuriuo pasaulyje serga apie 200 mln. žmonių. Liga suardo normalią kepenų skiltelių struktūrą. Apie 80 proc. atvejų išsivysto lėtinė ligos forma, galinti progresuoti į kepenų cirozę ar kepenų vėžį.
  • Kepenų suriebėjimas. 20–40 proc. vakariečių turi šią būklę. Išskiriami du ligos tipai: alkoholinis kepenų suriebėjimas ir nealkoholinė suriebėjusių kepenų liga. Didžiausią riziką susirgti nealkoholine suriebėjusių kepenų liga turi nutukę žmonės. Kuo kepenys riebesnės, tuo labiau didėja jų fermentų aktyvumas, o tai gali paskatinti kepenų uždegimą, galintį baigtis ciroze.
  • Kepenų vėžys. Pasaulyje tai yra šešta pagal dažnumą onkologinė liga. 70 proc. pacientų – vyrai. Padidėjusią riziką susirgti šio tipo vėžiu turi sergantieji virusiniu hepatitu, kepenų ciroze, diabetikai, nutukę žmonės. Deja, bet vos 10 proc. atvejų pavyksta nustatyti ankstyvą ligos stadiją, todėl tikimybė išgyventi bent penkerius metus sergant kepenų vėžiu siekia vos 5 proc.