Kepenys yra didžiausias vidaus organas, atliekantis daugiau nei 500 gyvybiškai svarbių funkcijų. Jos gamina ir išskiria tulžį, skaidančią riebalus. Iš žarnyno su krauju į kepenis patenka visos maistingos medžiagos, kurios čia galutinai suskaidomos ir paverčiamos organizmo statybinėmis medžiagomis bei energija. Pavyzdžiui, kepenyse mums svetimi gyvulinės kilmės baltymai paverčiami tinkamais mūsų kūnui. Jose taip pat iš maistingų medžiagų išskiriami bei kaupiami vitaminai (A, B, D, K ir kt.) ir mikroelementai (pavyzdžiui, geležis). Kepenys kontroliuoja virškinimo fermentų, cholesterolio, kai kurių hormonų veiklą. Šis organas kaupia ir išskiria cukraus atsargas užtikrindamas normalų gliukozės kiekį kraujyje.
Kepenys taip pat veikia kaip pagrindinis organizmo filtras, per parą prafiltruojantis apie 2 tūkst. litrų kraujo, surenkantis iš organizmo alkoholį, neįsisavintus vaistų likučius ir kitas toksiškas medžiagas, kurios vėliau pašalinamos su šlapimu. Jos reguliuoja kūne cirkuliuojančio kraujo kiekį, atlieka barjerinę ir apsauginę organizmo funkciją.
Kepenys neturi skausmo receptorių, todėl ankstyvieji pažeidimo požymiai dažniausiai lieka nepastebėti. Pažeistų kepenų simptomai paprastai pasireiškia sutrikimui ar ligai jau gerokai pažengus. Svarbu žinoti šiuos požymius, liudijančius galimai sutrikusią kepenų veiklą:
- Virškinimo sutrikimai. Gali sutrikti apetitas, kamuoti pykinimas, mat kepenys nebepajėgia iš organizmo pašalinti toksinų. Sutrikus kepenų funkcijai sumažėja tulžies gamyba, todėl gali apsunkti virškinimas, kamuoti viduriavimas ar vidurių užkietėjimas, pilvo pūtimas, pilvo skausmai. Neretai pastebimas riebaus maisto netoleravimas, stipresnis alkoholio poveikis.
- Išmatų iš šlapimo pokyčiai. Kai organizme stinga kepenų išskiriamos tulžies, išmatų spalva iš rudos pakinta į šviesiai geltoną, pilką ar molio spalvą. Išmatose taip pat galima pastebėti kraujo pėdsakų. Kinta ir šlapimo spalva, nes jame padaugėja bilirubino, nudažančio jį oranžine, gintarine ar ruda spalva.
- Pakitusi odos būklė. Kepenų veiklos sutrikimams būdinga gelta. Gelsvą atspalvį įgauna ne tik oda, bet ir gleivinės, akių baltymai, liežuvis. Taip nutinka dėl jau minėto bilirubino koncentracijos padidėjimo organizme. Taip pat gali būti pastebimas odos sausėjimas, padidėjęs jautrumas, niežulys. Lengviau atsiranda kraujosruvos, išryškėja venos. Gali kamuoti organizme besikaupiantys skysčiai, todėl oda tampa paburkusi.
- Nuovargis ir bendras silpnumas. Jeigu net pakankamai miegodami, skirdami laiko poilsiui, sveikai maitindamiesi nuolatos jaučiatės pavargę, mažėja jūsų darbingumas, gali būti, kad dėl to kalta sutrikusi kepenų veikla. Dažnai pastebimas ir kognityvinių funkcijų susilpnėjimas. Viskas dėl to, kad sutrikus kepenims sutrinka ir energijos apykaita organizme.
- Intymios problemos. Sutrikus kepenų funkcijoms gali sutrikti ir hormonų pusiausvyra organizme. Tai veikia ir lytinį gyvenimą, lemia lytinio potraukio ir potencijos sumažėjimą. Sunkesniais atvejais gali kilti ir vaisingumo problemų.
- Viršutinės pilvo dalies skausmas. Nors pačios kepenys skausmo receptorių neturi, atsiradus plataus masto organo pažeidimams, paveikiami jas gaubiantys audiniai, vadinami kepenų kapsule. Dėl to paprastai juntamas nuolat besikartojantis maudimas po dešiniuoju apatiniu šonkaulių lanku.
- Pykinimas ir vėmimas. Kai pažeistos kepenys nebesugeba atlikti savo funkcijų, organizme išsiskiria ir ima kauptis toksiškos medžiagos, kurios sukelia pykinimą ir vėmimą. Šie simptomai taip pat pasireiškia, kai dėl kepenų pažeidimo sutrikdomas virškinimas ir maistas nėra normaliai suskaidomas ir įsisavinamas.
- Karščiavimas. Pakilusi kūno temperatūra liudija uždegiminius procesus, kurie yra gynybinė organizmo reakcija.
Išvardinti simptomai būdingi daugeliui kepenų sutrikimų ir ligų. Dažnai pacientams pasireiškia keli simptomai iš karto. Pajutus šiuos negalavimus būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją gastroenterologą.
Taip pat svarbu atminti, jog kepenys pasižymi unikaliomis atsistatymo savybėmis. Todėl atsisakius nesveiko gyvenimo būdo ir sureguliavus mitybą pažeistos kepenys geba pagyti ir vėl sėkmingai vykdyti organizmui gyvybiškai svarbias funkcijas. Kepenų atsistatymą galima sėkmingai paskatinti augalinės kilmės preparatais.