Kenksmingos aplinkos poveikis kepenims

By 2019-03-13 liepos 31st, 2019 Kepenų veiklos sutrikimai

Priežastys

Šiuolaikiniams miestams būdinga oro tarša taip pat kenkia mūsų kepenims. Šis poveikis yra mokslo išsamiai ištirtas ir dokumentuotas. Orą teršiančios kietosios dalelės ir toksiški junginiai, skleidžiami šildymo katilų, gamyklų ir automobilių, per plaučius ir maistą patenka į organizmą. Detoksikacinę kūno funkciją atliekančios kepenys dėl didelio oro užterštumo patiria papildomą stresą. Itin didelė teršalų koncentracija sukelia oksidacinį kepenų stresą, t. y. naikina kepenų ląsteles ir trukdo joms atsinaujinti. Didelis oro užterštumas iššaukia uždegiminius procesus kepenyse bei verčia jas gintis nuo neigiamo poveikio gaminant papildomus riebalus. Tai gali lemti žmogaus polinkį į tukimą bei kepenų suriebėjimo ligą.

Kepenis neigiamai veikia ne tik užteršta aplinka, bet ir gyvenimas nuolatinės psichologinės įtampos bei pervargimo sąlygomis. Nustatyta, kad psichologinis stresas mažina kepenų veiklos efektyvumą, trukdo jų atsistatymą, maisto bei vitaminų įsisavinimą. Įtampos slopinama kepenų funkcija gali paskatinti polinkį į nutukimą. Nuolatinis miego trūkumas didina oksidacinį kepenų stresą ir slopina kepenų atliekamą apsauginę funkciją.

Pagalba

Nors kenksmingos aplinkos poveikis ir stresas šiuolaikiniame pasaulyje sunkiai išvengiami, jų sukeliamas neigiamas pasekmes kepenims gerokai sušvelnina sveikas gyvenimo būdas ir tinkamas poilsis.

Apsaugą nuo kenksmingos aplinkos poveikio kepenims suteikia tikrojo margainio sėklų ekstrakto silimarino preparatai. Silimarino apsauginis poveikis nuo toksinio kepenų pažeidimo yra moksliškai pagrįstas ir toks efektyvus, kad ši medžiaga skiriama pacientams vėžio gydymo chemoterapija metu. Maksimalus kepenų apsaugos ir atsistatymo lygis pasiekiamas vartojant preparatus, kuriuose silimarino veikimas sustiprintas kurkumino (ciberžolės šaknų ekstrakto) ir piperino (juodųjų pipirų ekstrakto) kompleksu. Neigiamą patiriamo streso poveikį kepenims ir kitiems virškinimo organams taip pat veiksmingai mažina juodųjų eleuterokokų šaknies ekstrakto turintys maisto papildai. Juodųjų eleuterokokų šaknyje aptinkama aktyvioji medžiaga adaptogenai reguliuoja vegetacinę nervų sistemą mažindami vidaus organų reakciją į stresą.