Kuo sveikiau valgau, tuo labiau kankina virškinimo sistemos problemos – SIBO

By 2019-07-07 liepos 31st, 2019 Specialistų patarimai
Teksto autorė – natūropatinės mitybos specialistė Tautvilė Šliažaitė.

„Kuo sveikiau valgau, tuo dažniau mane kankina virškinimo sutruikimai,“ – taip dažniausiai prasideda pokalbis su pacientais, kuriems diagnozuotas plonojo žarnyno bakterijų perteklius (geriau žinomas angliškai kaip SIBO – small intestinal bacterial overgrowth). Įdomu ir tai, kad šis susirgimas dažnai pablogėja, kai mes renkamės atrodytų tokius itin virškinimui ir sveikatai naudingus produktus, kaip brokoliai, kalafiorai, obuoliai, slyvos, o ką jau kalbėti apie raugintus kopūstus. Dažnai jei dar tokius apdorotus produktus pacientai gali valgyti, tai nėra nei kalbos apie jų valgymą žalių, nes dažnai gali sukelti didelius pilvo skausmus ir pilvo pūtimą. Nors apie šią ligą informacijos Lietuvoje dar mažai, šis sutrikimas yra dažnas, o jo galimos pasekmės – virškinimo sistemos sutrikimai ir sutrikęs maistinių medžiagų įsisavinimas.

Plonojo žarnyno bakterijų perteklius (toliau – SIBO)

SIBO yra bakterijų perteklius plonajame žarnyne. Esant šiam  sutrikimui nesvarbu ar bakterijos yra gerosios ar blogosios, nes nepaisant jų savybių, perteklius netinkamoje žarnyno dalyje šiuo atveju plonajame žarnyne, mums visada turės neigiamą įtaką. Nepamirškime, kad bakterijų „sandėliu“ yra laikomas storasis žarnynas ir būtent šioje vietoje jau svarbu, kad būtų tinkamas santykis tarp gerųjų ir blogųjų bakterijų.

Priežastys

Nors iki galo nėra aišku, kas paskatina šios ligos atsiradimą yra pastebėta nemažai veiksnių, kurie gali turėti įtaką SIBO atsiradimui. Sulėtėjęs virškinimo sistemos darbas, sutrikusi peristaltika, nepakankamas skrandžio rūgštingumas ar tokių virškinimo fermentų kaip proteazės ar lipazės trūkumas, gali turėti įtaką šio sindromo atsiradimui ar pablogėjimui.

Pastebėta, kad žmonės, kurie serga Celiakija, diabetu, patyrė traumą, jiems buvo atlikta operacija pilvo srityje, yra taip pat didesnėje rizikos grupėje susirgti šia liga. Įdomu ir tai, kad amžius šiai ligai taip pat turi įtaką. Vyresnio amžiaus žmonių virškinimo sistemos funkcijos sulėtėja ir tokiu būdu padidina riziką susirgti SIBO.

Galiausiai, didesnėje rizikos grupėje atsiranda ir žmonės kurie dažnai vartoja vaistus mažinančius rūgštingumą.

Pasekmės

Bėda ta, kad negydomas SIBO pažeidžia žarnyno sieneles, o tai gali įtakoti pralaidaus žarnyno sindromo vystymąsi. Būtent dėl pralaidaus žarnyno  palaipsniui žmogus gali neigiamai pradėti reaguoti net į įprastus maisto produktus.  Ilgai nediagnozuotas šis susirgimas gali lemti rimtus maistinių medžiagų trūkumus ir net turėti įtaką osteoporozės vystymuisi ar nervų sistemos sutrikimams.

Plonasis žarnynas yra atsakingas už maistinių medžiagų įsisavinimą ir šios ligos atveju, dažnai pasireiškia sutrikusiu maistinių medžiagų įsisavinimu. Sergantiems SIBO dažnai nustatomas trūkumas tokių riebaluose tirpių vitaminų kaip A, D, E ir K, taip pat mineralų –  geležies ar kalcio, bei B12. Trūkstant pastarojo gali pasireikšti nuovargis ir sutrikti nervų sistemos veikla. Esant SIBO, bakterijų perteklius plonajame žarnyne trukdo maistinių medžiagų įsisavinimui, nes bakterijos pačios maitinasi organizmui reikalingomis medžiagomis ir negana to sukelia nemalonius simptomus, tokius kaip pilvo pūtimą ir dujų kaupimąsi.

Simptomai

Dažniausiai pasitaikantys simptomai:

  • Pykinimas
  • Skrandžio skausmai
  • Pilnumo jausmas ir apetito nebuvimas
  • Pastovus pilvo pūtimas ir dujų kaupimasis
  • Svorio netekimas (dažnai sunkumas priaugti svorio)
  • Nuotaikų kaita ar net depresija
  • Vidurių paleidimas ar užkietėjimas
  • Sąnarių skausmai
  • Odos problemos
  • Blogas kvapas iš burnos
  • Osteoporozė (jei šis sutrikimas mus kamuoja ilgesnį laiko tarpą)

Diagnozė 

Dažnai šis sutrikimas neteisingai diagnozuojamas kaip dirgliosios žarnos sindromas, kadangi simptomai yra itin panašūs. Norint tikrai žinoti, ar žmogų kamuoja bakterijų perteklius plonajame žarnyne, reikia atlikti SIBO – vandenilio kvėpavimo testą. Nors kol kas Lietuvoje šio testo dar neatlieka, kaimyninėse šalyse jį galima atlikti , pavyzdžiui Rygoje.

Gydymo būdas 

Idealiu atveju turėtų būti nustatoma SIBO atsiradimo priežastis. Deja, praktikoje tai padaryti pavyksta ne visada. Turiu pripažinti, kad per savo karjeros metus esu dirbusi su ne vienu pacientu, kuriuos kamavo šis sutrikimas. Gydymo procesas reikalauja daug kantrybės, dažnai neapsieina be antibiotikų ir augalinių preparatų.

Naudojant antibiotikus nužudomos ne tik blogosios bakterijos esančios netinkamoje žarnyno vietoje, bet ir gerosios. Todėl itin svarbu atstatyti gerųjų bakterijų kiekį pabaigus gydymą. Virškinimo sistemos stiprinimui šioje situacijoje labai naudingas plataus spektro augalinių fermentų naudojimas ir griežtesnių mitybos rekomendacijų laikymasis.

Pacientai, kuriuos kamuoja SIBO dažnai skundžiasi virškinimo sutrikimais. Jiems naudinga mitybą papildyti augaliniais virškinimo fermentais.  Geriausiai rinktis plataus spektro augalinius virškinimo fermentus, kurių sudėtyje yra amilazės ir gliukoamilazęs, celiulazės, laktazės, lipazės, proteazės ir pektinazės. Pavyzdžiui augaliniai fermentai iš grybų (Aspergillus, Trichoderma), pasižymi greitu poveikiu ir saugumu, jie yra atsparūs skrandžio rūgštims, veikia visose virškinamojo trakto dalyse. Jie ne tik padės greičiau išskaidyti visas pagrindines maisto medžiagas, bet ir padės geriau įsisavinti maistines medžiagas, kas itin svarbu SIBO atveju. 

Būtini pokyčiai mityboje 

Pirmiausiai nustokime persivalgyti, šioje vietoje nekalbu apie didesnį maisto kiekį per Kalėdas ar Velykas, tai daugiau galioja pastoviam, bent kartą per savaitę atsitinkančiam persivalgymui, kai žinome, kad suvalgėme daugiau nei turėjome. Taip pat neapsigaukime kaip dažnai mums reikėtų valgyti, dažnai girdime, kad mums naudinga valgyti po mažai, bet dažnai, tačiau šioje vietoje nesutikčiau ir rekomenduočiau valgyti apie 4, daugiausiai 5 patiekalus per dieną (net ir keli riešutai pagriebti prabėgomis, bus kaip naujas patiekalas). Tarp maisto svarbu daryti mažiausiai trijų valandų pertrauką.

Pirmuose „gydymo“ etapuose, rinkimės produktus, kuriuose yra mažiau FODMAP (Fermentable Oligo- , Di – , Mono- saccharides and Polyols). Ar esate girdėję apie FODMAP dietą? Šios dietos kūrėjai pastebėjo ryšį, tarp tam tikrų fermentaciją sukeliančių natūraliai angliavandeniuose esančių cukrų ir virškinimo sistemos problemų.

Aukštesniu FODMAP kiekiu pasižymi šie maisto produktai (juose natūraliai randame angliavandeniuose esančio cukraus kaip fruktozės, laktozės fruktanų, galaktanų ir poliolių):

  • Vaisių sultys, medus, klevų sirupas, džiovinti vaisiai ir cukrus
  • Obuoliai, kriaušės ar slyvos
  • Laktozės turintys pieno produktai – daugiausiai randame piene ir leduose
  • Kviečiai, rugiai ir jų produktai
  • Tokie prieskoniai kaip česnakas, svogūnas ir poras
  • Iš daržovių daugiausiai problemų kelia – brokolis, kalafioras, žalias kopūstas, Briuselio kopūstai
  • Visi ankštiniai produktai

Šiuos produktus patartina riboti apie 2-8 savaites.

Sumažinus produktus, kurie pasižymi aukštesniu FODMAP kiekiu, pastebėti teigiami rezultatai SIBO gydyme. Nes turint šį sutrikimą, jie maitina bakterijas netinkamoje žarnyno vietoje, tokiu būdu apsunkindami gydymo procesą.

Svarbu paminėti, kad šie produktai yra labai naudingi virškinimo sistemos darbui, reguliariam nuėjimui į tualetą ir gerųjų bakterijų „maitinimui“, dėl šios priežasties neturėtų būti ribojami labai ilgą laiką.

Atrodytų, kad ribojimų sąrašas pakankamai ilgas, tačiau pasirinkimų mums lieka apsčiai:

  • Rinkimės kuo įvairesnės žuvies ir jūros gėrybių patiekalų;
  • Tinka visi mėsos gaminiai (siūlyčiau vengti mėsos pusfabrikačių, nes juose esantys ingredientai, gali turėti neigiamą įtaką SIBO);
  • Kiaušiniai;
  • Labai naudingi naminiai sultiniai ir šaltiena;
  • Tinka valgyti žalias daržoves kaip špinatus ar gražgarstę;
  • Galime rinktis pomidorus, agurkus ir morkas;
  • Valgyti uogas kaip mėlynės ar braškės;
  • Naudoti bulves;
  • Tinka kokosų ir alyvuogių aliejus.

Svarbu nenustoti rūpintis savo virškinimo sistemos sveikata. O jeigu jaučiate, kad įvairūs sutrikusio virškinimo simptomai kamuoja reguliariai, reikėtų nelaukti, neeksperimentuoti, bet kreiptis į sveikatos specialistą ir ieškoti priežasčių. Jei jums dažnai pučia pilvą, tai nereiškia, kad taip turi būti visą gyvenimą, gal už to slypi, kokia nors virškinimo sistemos problema, kurią galima išspręsti .  Mūsų sveikata prasideda žarnyne. Susitvarkykime jį ir dauguma kitų sveikatos problemų, išnyks savaime.