Pilvo skausmas
Simptomai
Ne visais atvejais viršutinėje pilvo dalyje juntamas diskomfortas – sunkumas, skausmas, pūtimas, raižymas ar deginimas – reiškia ligą. Jei medicininiai tyrimai neparodo akivaizdžių ligos simptomų, gydytojai tokią būseną paprastai diagnozuoja kaip neopinę dispepsiją arba, paprastai kalbant, virškinimo sutrikimo sukeltą pilvo skausmą. Ši nemaloni būsena neretai lydima raugėjimo ir pykinimo.
Priežastys
Tarp pagrindinių su ligomis nesusijusio pilvo skausmo priežasčių įvardijamos šios:
- Pernelyg greitas valgymas
- Persivalgymas
- Stresas
- Nuovargis
- Nevirškinamas maistas
- Virškinimo fermentų trūkumas
Skandžio skausmas gali kilti ir be jokios priežasties.
Pagalba
Daugeliui žmonių pilvo skausmo simptomai trunka trumpai arba yra lengvai išgydomi natūraliomis priemonėmis bei virškinimą skatinančiais maisto papildais. Šiuos sutrikimus efektyviai padeda įveikti preparatai, praturtinti geltonuoju gencijonu, kiaulpiene, gerinančiais virškinimą ir žarnyno veiklą. Jei paciento mityboje dominuoja perdirbtas, termiškai apdorotas maistas, būtina papildomai vartoti augaliniais virškinimo fermentais praturtintus preparatus.
Jei pilvo skausmas trunka ilgai (daugiau nei 1 val.) arba nuolat kartojasi, būtina nedelsiant kreiptis į medikus.
„Sustojęs“ skrandis
Simptomai
Daugeliui pažįstamas skrandyje užsistovėjusio maisto pojūtis, lydimas nemalonių bendro silpnumo, pilvo sunkumo ir pūtimo simptomų, neretai lydimų raugėjimo. Liaudyje sakoma, kad „sustojo“ skrandis.
Priežastys
Dažniausiai skrandis „sustoja“ gausiai pavalgius sunkiai virškinamo maisto. Pavyzdžiui, privalgius mėsos (baltymų) su bulvėmis ar miltiniais patiekalais (angliavandenių). Kol žarnyne vyksta baltymų virškinimas, angliavandeniai užsistovi skrandyje, sukeldami minėtus nemalonius simptomus. Pernelyg ilgai skrandyje užsibuvęs maistas ima tiesiog gesti ir gali sukelti apsinuodijimą maistu. Pirmieji šios komplikacijos simptomai yra pykinimas ir atsiraugėjimas vandenilio sulfido dujomis (sakoma „raugėju supuvusiu kiaušiniu“).
Jei mūsų organizmas „jaučia“ apsinuodijimo simptomus, skrandis ima spazmuoti, uždarydamas abu savo galus ir neleisdamas užsistovėjusiam maistui patekti toliau į žarnyną ar grįžti į stemplę. Nuo to žmogaus savijauta dar pablogėja.
Pagalba
Šią būseną geriausiai palengvina šiltas vanduo arba ramunėlių arbata. Šiltas skystis atpalaiduoja skrandžio spazmus, o didesnis vandens kiekis palengvina virškinimą. Taip pat patartina padėti savo virškinimo sistemai papildomai vartojant fermentų (amilazės, laktazės, proteazės, lipazės) turinčių maisto papildųų. „Sustojusio“ skrandžio normalią veiklą veiksmingai atstato ir palaiko karčiųjų vaistinių augalų – paprastosios kiaulpienės ir geltonojo gencijono – ekstraktai, kurie kai kurių maisto papildų sudėtyje derinami su augalinių virškinimo fermentų kompleksu. Venkite šaltų ir gazuotų gėrimų – jie tik sustiprins skrandžio spazmus. Pajutus pykinimą ar kitus apsinuodijimo maistu simptomus, patartina nevengti vėmimo ar net dirbtinai jį sukelti – taip padėsite skrandžiui atsikratyti probleminiu tapusio turinio.
Pilvo pūtimas
Simptomai
Pilvo pūtimo simptomai reiškia skrandžio ir žarnų sienelių įsitempimą, kuris lemia nemalonius pojūčius: veržimą, dieglius, sunkumo jausmą, gausų žarnyno dujų išsiskyrimą ar pykinimą.
Priežastys
Pilvo pūtimo priežastys iš esmės skirstomos į dvi grupes:
- Nuryto oro ir dujų sukeltas pūtimas. Valgydamas maistą žmogus natūraliai nuryja šiek tiek oro. Tačiau valgant paskubomis oro nuryjama kur kas daugiau. Patekęs į žarnyną, oras susimaišo su ten esančiu skystu turiniu. Pradeda formuotis tirštos, iš oro burbulų sudarytos putos. Tai sukelia nemalonius pojūčius, kurie gali trukti apie valandą. Panašų poveikį gali sukelti ir gausus stipriai gazuotų gėrimų vartojimas.
- Nesuvirškinto ir gausų dujų išsiskyrimą žarnyne skatinančio maisto sukeltas pilvo pūtimas kyla suvirškintam maistui ne iki galo patekus į storąją žarną, kurioje veikia žarnyno bakterijos. Jos minta nesuskaidyto maisto likučiais, išskirdamos anglies dvideginį, metaną bei kai kurias kitas dujas. Šio tipo pilvo pūtimą paprastai lemia virškinimo fermentų trūkumas organizme, dėl kurio virškinimo traktas nepajėgia suskaidyti maisto į cheminius junginius, kuriuos kūnas gali pasisavinti per kraują. Virškinimo fermentų trūkumas taip pat pasireiškia persivalgius. Kai kurie maisto produktai, tokie kaip ankštinės daržovės, brokoliai, kopūstai, lemia didelį dujų išsiskyrimą.
Pagalba
Trumpalaike, tačiau efektyvia greitąja pagalba nuo varginančių pūtimo ir veržimo simptomų laikomas pilvo masažas. Ypač – jei pilvo pūtimą sukėlė nurytas oras. Švelniai masažuokite pilvą delnu sukamaisiais judesiais nuo šonkaulių apačios apie 20 kartų, tuomet 4–5 kartus braukiamuoju judesiu paskatinkite susikaupusias dujas judėti nuo pilvo viršaus į apačią, ir vėl kartokite masažo ciklą 10–20 minučių. Tai paspartins dujų judėjimą žarnynu link išangės. Atsikratyti dujų taip pat padeda 2–5 minučių tupėjimas ant pilnų padų, kuomet priekinė šlaunų dalis nestipriai spaudžia viršutinę pilvo dalį, skatindama dujas keliauti link natūralaus išėjimo.
Dažnai besikartojantis arba po persivalgymo kylantis pilvo pūtimas, liudija organizmo negebėjimą kokybiškai suvirškinti maistą. Efektyviai gali padėti augalinių virškinimo fermentų kompleksai. Įsitikinkite, kad be fermentų (amilazės, laktazės, proteazės, lipazės, celiulazės, pektinazės ir kt.), jūsų vartojami preparatai savo sudėtyje turėtų ir virškinimui naudingų augalų – pavyzdžiui, paprastųjų kiaulpienių ir geltonojo gencijono, kurie veiksmingai mažina dujų išsiskyrimą žarnyne.