Virškinimo sistemą stiprinantys produktai

By 2019-06-25 rugsėjo 13th, 2019 Specialistų patarimai

Teksto autorė – natūropatinės mitybos specialistė Tautvilė Šliažaitė.

Nereikia sirgti virškinimo ligomis, kad mes žinotumėme ką reiškia sustojęs skrandis, nevirškinimo jausmas ar net kartais pasitaikantis refliuksas. Jei pastebėjote, kad vis dažniau juntamas sunkumas, ypač suvalgius kažką riebesnio ar daugiau baltymų turintį patiekalą, reiktų susimąstyti apie virškinimo sistemos stiprinimą. Tam pasitelkti galime dažnai mūsų virtuvėje naudojamus ir gerai mums pažįstamus produktus.

Obuolių sidro actas

Obuolių sidro actas naudingas virškinimo sistemai dėl jame esančių natūralių virškinimo fermentų.  Reikėtų rinktis natūralų, nepasterizuotą ir nefiltruotą sveikuolių parduotuvėse ar ūkininkų turgeliuose. Kuo jis turi daugiau drumzlių, tuo gali būti net geresnis. Acto tipas ir kokybė itin svarbūs, kadangi pradėjus gerti paprastą parduotuvėje pirktą obuolių actą, tikrai prisidarysite daugiau žalos, nei gausite naudos.

Kaip geriausiai jį vartoti?

Galima naudoti ruošiant salotų užpilą – puikiai tinka maišyti kartu su alyvuogių aliejumi ir medumi, jei norisi šiek tiek saldumo. Svarbu jo nepadauginti, pradėkite nuo 1 arbatinio šaukštelio ir palaipsniui didinkite iki 1-2 valgomųjų šaukštų per dieną.

Kitas būdas yra pradėti jį vartoti prieš maistą – siūlyčiau pradėti nuo ½ valgomojo šaukšto praskiesto su šiek tiek vandens. Išgėrus šį mišinį svarbu iš karto pradėti valgyti. Tai darykite  su tais patiekalais, kurie natūraliai yra sunkiau virškinami, kaip cepelinai, kugelis, riebūs mėsos kepsniai ir t.t. Būtų naudinga pradžioje šį actą naudoti prieš kiekvieną valgį bent keletą mėnesių, vėliau galima sumažinti iki vieno karto, pavyzdžiui, vakarienės metu.

Žmonės kartais rytą pradeda įmaišydami actą į rytinę stiklinę vandens, tačiau turint jautresnę virškinimo sistemą, šis būdas gali sukelti skrandžio skausmus ir net lengvą pykinimą. Tad geriau jį vartoti kartu su maistu, o ne atskirai.

Imbieras

Vienas geriausių prieskonių, jei kamuoja virškinimo sistemos problemos, yra imbieras.

Kaip geriausiai jį vartoti?

Nors šis prieskonis dar nėra plačiai paplitęs Lietuvoje ir dažniausiai vartojamas kaip priemonė peršalimo metu, jis puikiai tinka su žuvies ar paukštienos patiekalais. Galima marinuoti lašišą su smulkiai tarkuotu imbieru, citrinos sultimis ir alyvuogių aliejumi. Arba juostelėmis pjaustytą imbierą naudoti, kai troškiname vištieną. Imbieras yra vienas iš tų prieskonių, kurio sveikatai naudingos savybės padidėja jį ilgiau kaitinant, tad dėkime jį valgio gaminimo pradžioje.

Kitas jau gerai pažįstamas būdas yra imbiero, citrinos ir medaus gėrimas. Tokio gėrimo geriau neužpilti verdančiu vandeniu, kad išliktų vitaminas C esantis citrinoje ir natūraliai meduje esantys virškinimo fermentai. Tokį gėrimą naudokite ne tik tais atvejais, kai kamuoja peršalimo ligos, bet ir norėdami sustiprinti virškinimo sistemos darbą.

Citrina arba laimas

Citrusiniai vaisiai yra naudingi virškinimo sistemai, tačiau tam tikrais atvejais, pavyzdžiui, kenčiant nuo gastroezofaginio refliukso, gali dar labiau įjautrinti skrandį.

Kaip geriausiai juos vartoti?

Paprasčiausias būdas yra reguliariai įtraukti ruošiant maistą –  išspausti šiek tiek sulčių, kai gaminame troškinius, ruošiame ankštinius produktus,  marinuojant mėsą ar žuvį ar kaip ingredientą salotų užpilui ruošti.

Taip pat citriną galima naudoti vandeniui paskaninti, tačiau nereikėtų tokio vandens su citrina gerti pastoviai, dėl neigiamos įtakos dantų emaliui.

Kiaulpienės lapai

Nors mums geriau žinoma kaip piktžolė, kurią visais būdais stengiamės išnaikinti savo kieme, ją naudinga pasilikti ir reguliariai įtraukti į racioną. Kiaulpienės šaknys ir lapai yra naudingi virškinimo sistemos darbui ir padeda riebesnių patiekalų virškinimui.

Kaip geriausiai juos vartoti?

Tiems kas mėgsta vaisių ir daržovių kokteilius, kiaulpienių lapus galima įtraukti į mišinį. Taip pat juos galima naudoti salotų ruošimui. Nereikėtų dėti daugiau nei keleto kiaulpienės lapų, kad salotos nebūtų per karčios, galima salotų užpilui naudoti medų, kuris padės subalansuoti skonį.

Kiaulpienių šaknų kava

Tai ne tik puiki alternatyva kavai, nes joje nėra kofeino, bet ir puikus produktas virškinimui ir imuninei sistemai. Ji  pasižymi antibakteriniu ir priešuždegiminiu poveikiu, gausiu antioksidantų kiekiu. Kiaulpienė ypač naudinga, jei kamuoja vidurių užkietėjimas ar suvalgius riebaus maisto juntami nemalonūs pojūčiai.  Kiaulpienės šaknys padidina tulžies išsiskyrimą, o tulžis, savo ruožtu, ne tik  padeda riebesnio maisto virškinimui, bet ir aktyvina kasos funkciją – žmogaus organizmas natūraliai ima išskirti daugiau virškinimo fermentų.

Kaip geriausiai ją vartoti?

Kiaulpienių šaknų kava ruošiama pagal tai kokio stiprumo kavą žmogus mėgsta. Kiaulpienių šaknų kava iš visų kavos alternatyvų labai panaši į paprastą kavą, tad ne tik bus naudinga kofeino mažinimui, bet ir virškinimo sistemos darbui.

Gražgarstė ir cikorija

Kaip ir kiaulpienės lapai, daržovės, kurios turi šiek tiek kartumo puikiai tinka virškinimo sistemai suaktyvinti. Ne veltui, valgant kepsnį restorane, šalia patiekiama ir gražgarstės salotų.

Kaip geriausiai jas vartoti?

Viena iš šių daržovių visada turėtų būti jūsų šaldytuve ir naudojama ypač su gyvulinės kilmės produktais, tokiais kaip mėsa, žuvis ar kiaušiniai. Su jomis galima ruošti salotas arba naudoti kaip garnyrą šalia patiekalo.

Krienai

Nors dažniausiai krienus valgome  per šventes, tačiau visai naudinga juos vartoti reguliariai. Pastebėta, kad krienai ne tik puikiai suaktyvina virškinimo sistemos darbą, bet ir veikia kaip prevencija nuo kirminų, nes veikia antihelmintiškai.

Kaip geriausiai juos vartoti?

Krienai ne tik puikiai tinka mūsų virškinimui, bet gali tapti ir puikia alternatyva majonezui, kurio visai reikėtų atsisakyti. Krienai puikiai tinka, kaip maisto pagardinimas prie mėsos ar kiaušinių patiekalų.

Ridikėliai

Šios daržovės pasižymi dideliu skaidulų kiekiu ir naudingos virškinimo sistemai, ypač skrandžio sienelių apsaugai ir prevencijai nuo skrandžio opos.

Kaip juos vartoti?

Puikiai tinka kaip garnyras šalia mėsos, žuvies ar kiaušinių patiekalų. Privalumas  tas, kad ridikėliai puikiai išsilaiko šaldytuve, tad nebūtina jų sunaudoti per keletą dienų.

Petražolės ir krapai

Ar atkreipėte dėmesį, kad valgant restoranuose dažnai maistas būna pagardinamas petražolėmis ar krapais? Nors apie šias prieskonines žoleles galvojame iš skonio pozicijos, jos taip pat naudingos ir virškinimo sistemos darbui. Pavyzdžiui, krapai naudingi pilvo pūtimui sumažinti, bei riebiųjų medžiagų įsisavinimui. Petražolės savo ruoštu naudingos, jei kamuoja pilvo pūtimas, nemalonus burnos kvapas arba refliuksas.

Kaip geriausiai jas vartoti?

Esame labiau įpratę šias prieskonines žoleles naudoti mažais kiekiais maistui paskaninti. Jos naudingiausios, kai yra kuo mažiau termiškai apdorotos, tad visada paskutinės turėtų keliauti į puodą ruošiant maistą. Šias prieskonines žoleles rekomenduojama naudoti ir ruošiant salotas. Krapai ir petražolės puikiai tiks su pomidorų, agurkų salotomis.

Papaja

Šiame vaisiuje yra virškinimo fermento papaino. Tai proteazės tipo fermentas, kuris padeda skaidyti baltymus.

Kaip geriausiai ją vartoti?

Papaja parduotuvėse dažnai būna dar visiškai neprinokusi. Prinokusią papają galime naudoti ant košių, su jogurtu ar kaip desertą po maisto. Dažnai žmonėms kyla klausimas ar vaisius galime valgyti po valgio, ar nebus blogai virškinimui. Būtent papaja ir ananasas apie kurį kalbėsime žemiau, labai tiktų po valgio, dėl juose esančių natūralių virškinimo fermentų. Įdomu ir tai, kad papaja dažnai naudojama ir įvairių marinatų ruošime, būtent dėl virškinimo fermentų savybių.

Maisto derinimo šalininkai teigia, kad vaisių nereikėtų valgyti po maisto, nes neva gali prasidėti „pūvimo“ procesai. Svarbu atsiminti, kad jei mūsų virškinimo sistema veikia optimaliai ir mes gaminame pakankamą fermentų kiekį, nereikėtų vaisių vengti po maisto.

Ananasas

Ananasas taip pat natūraliai pasižymi virškinimo fermento bromelaino kiekiu. Tai virškinimo fermentai, kurie taip pat padeda skaidyti baltymus.

Kaip geriausiai jį vartoti ?

Ananasus daugelis  valgo neteisingai. Bromelaino yra gausu ananaso šerdyje, kurią dėl kietumo, dažnai išmetame. Ananasai puikiai tinka vaisių ir daržovių kokteiliuose. Taip pat gali būti valgomi kaip desertai po valgio, pavyzdžiui mėsos gaminių, nes padeda baltymų skaidymui. Jogurtas su ananasu ir keletą migdolų galėtų tapti puikiu užkandžiu.

Svarbu, kad ananasas būtų pakankamai prinokęs. Patikrinti padeda žaliosios viršutinės dalies patraukimas į viršų, jei lengvai išsitraukia tikėtina, kad ananasas jau  prinokęs ir tinkamas valgymui.

Alijošius

Alijošius plačiai taikomas odos priežiūros industrijoje, tačiau taip pat naudingas ir virškinimo sistemai, ypač jei dažnai vargina skandžio skausmai, jautrumas, refliuksas po maisto.

Kaip geriausiai jį vartoti?

Jei auginate namuose, galima  nusipjauti po šakelę, ją laikyti šaldytuve ir suvalgyti valgomąjį šaukštą vidinės alijošiaus želės.

Nors yra nemažai maisto produktų, kurie padeda virškinimo sistemos darbui, deja dažnai vien jų nepakanka siekiant sustiprinti virškinimo sistemos darbą. Todėl tiems, ką dažnai kankina virškinimo sutrikimai, šalia virškinimo sistemai naudingų maisto produktų, naudinga mitybą papildyti ir  plataus spektro augaliniais fermentais, kurių sudėtyje yra ir kasą stimuliuojančių augalinių preparatų, tokių kaip kiaulpienės ar gencijonas.

Toks kompleksas gali suteikti pagalbą iš karto. Tačiau norint  sustiprinti virškinimo sistemą ilgam, rekomenduojama augalinius virškinimo fermentus vartoti bent keletą mėnesių su pagrindiniu patiekalu – pietumis ir vakariene. Tai gali padėti užvesti virškinimo „varikliuką“ ilgesniam laikui.